Nov 172019

U petak 15. studenog 2019. u I. OŠ Dugave odigrano je XVII. ekipno prvenstvo osnovnih škola Novog Zagreba u šahu, “Dugave open”.  Generalni sponzor natjecanja bila je Školska knjiga d. d., glavni voditelj prof. Željko Brdal i glavni sudac gosp. Jelenko Mikacinić. Turnir je govorom dobrodošlice otvorila ravnateljica škole gđa. Kristina Vidović. Nastupilo je 20 ekipa iz osnovnih škola s područja Novog Zagreba. Igralo se na četiri ploče, a tempo igre bio je 10+0, švicarski sustav u pet kola. Sva djeca su dobila prigodne nagrade sponzora natjecanja, a pobjedničke ekipe diplome i pehare. Pobjednik turnira je ekipa “Vukovi Sopot” iz OŠ Ive Andrića, s četiri pobjede i jednim neriješenim rezultatom. Ekipa “Odra Cure I” iz OŠ Odra osvojila je drugo mjesto, a ekipa “Lučko I” treće mjesto. OŠ Odra nastupila je s tri ekipe, a u ekipi koje se uspela na postolje igrale su Ana (K) (2,5/5), Monika (3,5/5), Samanta (4/5) i Lucija (5/5). Na prošlom prvenstvu koje se igralo u prosincu 2017., djevojke su bile osme pa je ovo značajan napredak, iako su one bile nezadovoljne. 🙂 Dečki su, pod vodstvom Luke Fiolića, završili na šestom mjestu, a druga ekipa djevojaka na devetom. Kod dečkiju je došlo do smjene generacije pa ćemo tek vidjeti koliko će daleko dogurati. U drugoj ekipi djevojaka igrale su i stjecale iskustvo sestre Fiolić koje će se već od sljedeće godine pridružiti prvoj ekipi. Čestitke djevojkama na osvojenom II. mjestu sa željom za još boljim rezultatom na Prvenstvu OŠ Zagreba koje počinje za tri tjedna.

Turnirski sastav sa rezultatima po kolima

2. Odra Cure I (RtgAvg:1679, TB1: 8 / TB2: 15)
Bo. Ime Rtg     1 2 3 4 5 Bod. Partije RtgAvg
1 II Kolovrat Ana 1664 1 ½ 0 0 + 2,5 5 1520
2 II Kolovrat Monika 1763 1 1 ½ 0 1 3,5 5 1276
3 III Halužan Samanta 1668 1 1 1 0 1 4,0 5 1367
4 IV Kolovrat Lucija 1622 1 1 1 1 1 5,0 5 1369

6. Odra Dečki (RtgAvg:1622, TB1: 6 / TB2: 11)
1 IV Fiolić Luka 1627 1 1 1 0 1 4,0 5 1423
2 Matašić Filip 1600 1 0 1 0 1 3,0 5 1255
3 Biondić Slavko 1616 0 1 0 1,0 3 1200
4 Pisačić Ivan 1616 0 1 0 1,0 3 1212
5 Mahin Josip 1630 1 1 0 0 2,0 4 1461

9. Odra Cure II (RtgAvg:1621, TB1: 6 / TB2: 10)

MIKRONIS KUP  2019.

Već po tradiciji, dan poslije Dugave open-a, igrano je pojedinačno prvenstvo učenika OŠ Novog Zagreba.
Organizator natjecanje je Šahovska škola Dugave, a voditelj natjecanja prof. Željko Brdal. Glavni sudac natjecanja bio je Jelenko Mikacinić, a glavni sponzor natjecanja tvrtka Mikronis. Tempo igre bio je 10+0, igralo se sedam kola, nastupila su 74 natjecatelja, a uvjerljiva pobjednica turnira bila je naša Monika Kolovrat sa osovjenih 6,5/7 bodova!

Drugo mjesto na turniru osvojila je Ana Kolovrat sa osvojenih 6 bodova, remizirala je samo sa klupskim kolegicama, dok je treće mjesto osvojio Milanović Bolfek Mak iz OŠ Ive Andrića. Od naših igrača, osim Monike i Ane, na postolje se uspela i Samanta Halužan kao treća “dama” (ukupno četvrta), kako na ovom turniru nazivaju mlade šahistice.
Svi sudionici nagrađeni su medaljama i diplomama, a pobjednici i vrijednim nagradama tvrtke Mikronis. Organizator je podijelio i puno utješnih nagrada, pa su tako i neki igrači sa začelja tablice otišli kući s nagradama. 🙂

17. II Kolovrat Franka 1672   74b1 6b0 29w1 26w1 25b1 9b½ 8w0 4,5 27,5 22,0
18. IV Mihaljević Anamarija 1713   73b1 26w1 22b0 28w1 16b½ 34w1 5b0 4,5 26,5 20,0
19. Kapitanić Jakov 1600   12b0 14w0 60b1 53w1 51b1 21b½ 38w1 4,5 26,5 19,0
20. Bilušić Vito 1600   9w0 42b1 13w0 50w1 36b½ 55b1 35w1 4,5 26,5 18,5

… itd
Od naših članova nastupilo je 12 igrača, Monika (6,5), Ana (6), Samanta (5,5), Lucija (5), Botica (5), Luka (4,5), Franka (4,5), Flucija (4), Fivana (3,5), Ivan Pisačić Ivanda (3,5), Višeslav (3,5) i Slavko (3).
Luka i Franka nisu uspjeli ponoviti uspjeh od prije dvije godine kada su bili na postolju, ali su bili blizu, posebno Luka koji je izgubio zadnje kolo dobivenu poziciju protiv Samante.  Svi su igrali dobro i borbeno i zaslužuju sve pohvale za prikazano. Teško je nekoga izdvojiti, ali rezultati su dovoljan pokazatelj snage naših igrača i igračica. Koliko god bilo teško, ipak treba izdvojiti Moniku koja je pokazala vrhunsku koncentraciju i samouvjerenost potrebnu da bi se osvojio turnir. Šteta što je curama ipak trebalo malo zagrijavanje pa su propustile uzeti prvo mjesto i na Dugave open-u. 🙂 Kao što su ovi turniri, još od 2013., bili prvi pravi podstrek našim članovima (Ani, Moniki, Luciji), tako bi mogao i ovaj biti za Luku. Zato se još jednom zahvaljujemo prof. Brdalu na pozivu i vrhunskoj organizaciji Dugave open-a i Mikronis kupa 2019!